האשכול 4, שוק מחנה יהודה, ירושלים

(02) 563 30 77

המיקום שלנו – שוק מחנה יהודה

סדנאות בישול בירושלים, שוק מחנה יהודה – מסעדת שם טוב, רחוב האשכול 4

שוק מחנה יהודה

שוק מחנה יהודה

אם תעצרו עשרה ירושלמים ברחוב ותשאלו אותם מה המחשבות הראשונות שעולות לכם בראש כשאומרים לכם את המילים שוק מחנה יהודה, תקבלו תשובות מהלב ומהבטן. אז יצאנו לרחוב ושאלנו. התשובות כדלקמן: שוק מחנה יהודה? קניות לשבת, יום שישי עמוס בשוק, דוכנים עמוסים בכל טוב, שפע של ירקות, פירות, פיצוחים, גבינות, דגים, לחמים, ריחות, צבעים, קריאות של רוכלים, סירים על פתיליות, חמארות, קלפנים, שש בש, חנויות בוטיק, אופנה, ברים וחיי לילה, נגני רחוב, הופעות, ועוד.

ואכן, שוק מחנה יהודה הפך בשנים האחרונות לאחד ממוקדי העלייה לרגל בירושלים, אשר מסמל את לב הישראליות הפועמת ומשלב בתוכו חוויות מגוונות, צרכנות, קולינריה, תיירות, אופנה, פנאי, בילוי, מוסיקה, חיי לילה תוססים ועוד.

היסטוריה

שוק מחנה יהודה הוקם בשלהי המאה ה-19, לקראת סוף שלטונה של האימפריה העותמאנית בישראל. ראשיתו של השוק בסוחרים פלאחים ערביים שהציעו את מרכולתם לתושבי שכונת נחלאות שהורכבה למעשה ממספר שכונות קטנות, מחנה יהודה, בית יעקב, סוכת שלום, מזכרת משה, אוהל משה, אבן ישראל ומשכנות ישראל. הסוחרים פרסו את מרכולתם במגרש ריק גדול שהיה בבעלות משפחת ולירו והסמיכות לשכונת מחנה יהודה הקנתה לו את שמו ברבות הימים, שוק מחנה יהודה.

בתחילת הדרך הסוחרים הציעו בדוכנים מאולתרים מוצרים טריים כמו ירקות, תאנים, רימונים, שמן זית, תרנגולות, ועוד. היהודים נהגו להתמקח בערבית ואילו הסוחרים הערביים צעקו להם ביידיש, וכך בבליל של שפות וצעקות התנהל לו המסחר. עם השנים וכניסת הבריטים לארץ, השוק התמסד ונבנו בו חנויות ודוכני קבע. היהודים נטשו את שווקי העיר העתיקה והחלו קונים יותר ויותר בשוק מחנה יהודה. הפלאחים הערביים התחלפו בסוחרים יהודים שמכרו מכל הבא ליד, והבריטים העניקו רשיונות מסחר מסודרים.

ישיבת עץ חיים ששכנה בסמוך לשוק בנתה את שורת החנויות הראשונה מכספי תרומות כאשר המטרה הייתה מימון הישיבה מתקבולי השכירות על החנויות. כך נוצר לו רחוב עץ החיים, הרחוב הראשון של השוק. בהמשך יזמה עיריית ירושלים בראשותו של טדי קולק שיפוץ נרחב ומסיבי בשוק והפכה אותו למתחם המקורה והפתוח כפי שאנו מכירים אותו היום.

מחנה יהודה

מבנה השוק

מתחם שוק מחנה יהודה בנוי משני רחובות עיקריים לאורך, המקבילים האחד לשני, רחוב עץ חיים המקורה (השוק המקורה) ורחוב מחנה יהודה הפתוח (השוק הפתוח). בינהם מארג של רחובות קצרים מקשרים, התפוח, האגס שהפך לרחוב אליהו בנאי, האפרסק, השזיף, השקד והתות. גבולות מתחם השוק ברחוב אגריפס מדרום ורחוב יפו מצפון. בשנים האחרונות פלש השוק והתרחב לצד מערב לרחובות האשכול, השקמה, הערמונים ובית יעקב.

רחובות עיקריים מפורסמים מומלצים לביקור

רחוב אליהו בנאי

על שם אליהו יעקב בנאי, ממייסדי השוק ובעל חנות ירקות מיתולוגית ברחוב, אבי שושלת בנאי המפורסמת. בנו מאיר בנאי התחתן עם בכורה-מלכה בנאי ולהם נולדו שמונה ילדים, שמואל, יעקב (אביו של הזמר אהוד בנאי), עליזה, אברהם, יצחק (אביהם של אורנה, מאיר ואביתר בנאי), יוסי בנאי (אביו של יובל בנאי), חיים וגבריאל בנאי (גברי משלושת הגששים, אביו של השחקן אורי בנאי). שמו המקורי של הרחוב, האגס, שונה לרחוב אליהו בנאי כהוקרה והכרה על תרומתו לייסוד השוק. אי אפשר לעבור ברחוב זה מבלי שיתנגן לו בראש שירו המפורסם של אהוד בנאי: “רחוב האגס 1, מעל חנות הירקות, הבית ריק עכשיו, וחשופים הם הקירות. אבל ספוגים הם זכרונות של חג, ריחות של יסמין, וניגון ישן שלסעודה מזמין”.

רחוב אליהו בנאי

רחוב עץ חיים

הידוע בכינוי השוק המקורה. חוויה בלתי נגמרת של חנויות ודוכנים מכל הסוגים, המציעים שלל של פירות, ירקות, גבינות, דגים, לחמים, מאפים, ממתקים, תבלינים, ומה לא? מומלץ לבקר בטחינה המלך ולצפות כיצד אבן ריחיים ענקית טוחנת שומשום אתיופי משובח ומייצרת טחינה טעימה, לצד עשרות סוגי טחינה בטעמים שונים ומגוונים. באשר גבינות מציעה מעל אלף סוגי גבינות איכותיות, האם זו הפרומז’רי הטובה בישראל? כדאי לעצור בממלכת החלבה ולהתרשם מעשרות סוגי חלבה שונים בטעמים שלא הייתם משערים שקיימים, וכמובן פרג, חנות התבלינים הבלתי נגמרת, למשש לטעום, להריח ולשמוע את סיפורו הייחודי של כל תבלין בחנות, חוואיג’ לקפה ולמרק, פלפל שאטה, גרגירי ינסון, ציפורן, קארי הודי ועוד תבלינים אקזוטיים רבים!

שוק מחנה יהודה

רחוב האשכול

מכל רחובות השוק, רחוב האשכול שימר במיוחד את אווירת ירושלים של שנות השישים במאה הקודמת. סגנון הבנייה הירושלמי העתיק, חזיתות האבן, מרפסות הרחוב והמדרגות. טעימות מבירה ירושלמית מקורית, קרירה, חצופה ורעננה בבר מסעדה שם טוב, להשקיף על הרחוב מהמרפסת ולצפות בעוברי האורח ממהרים לקניות או לעיסוקיהם ולנגב חומוס אסלי או שקשוקה ירושלמית. מתחת לשם טוב, נמצאת גלידה מוסולין המיתולוגית, עם עשרות טעמים אקזוטיים נדירים, חובה לבקר! ניתן למצוא שם גלידות בין השאר בטעמי אשכולית בזיליקום, סורבה דובדבן חמוץ, ווסאבי, צא’י מסאלה ועוד.

רחוב האשכול

רחוב האגוז

אין ביקור בשוק מחנה יהודה ללא דוכן מיצי הבריאות של עוזי אלי. מבחר אדיר של שיקויים, תרסיסים, מיצים, המבוסס על מסורת יהודי תימן שירש מהוריו. לכל צרה וצוקה יש פתרון ועוזי אלי יתאים לכם את השיקוי המתאים, הכל טבעי ומעשה ידיו להתפאר. מיצי פסיפולרה, נבט חיטה, אתרוג-אשכולית, גת רימונים, פירות יער, שקדים, קנה סוכר, חבושים, עשבים, ומה לא? חוויות נעימות ומרעננות מובטחות לכל מבקר…. ראו הוזהרתם!

עוזי אלי